Ako ochrániť email pred únikom dát? Odpoveď je šifrovanie emailov.

Posielate citlivé emaily, ktoré chcete ochrániť, aby ich nikto počas prenosu nemohol čítať? Chcete mať chránené emaily uložené vo vašom počítači? Vieme ako na to.

Technológia na ochranu emailov je k dispozícii už niekoľko desaťročí. Napríklad dlho známe a požívané šifrovanie pomocou PGP je tu od roku 1991.

Existuje veľa spôsobov ako šifrovať email komunikáciu.

Čo je šifrovanie emailov?

Šifrovanie emailov je bezpečnostné opatrenie, ktoré zakóduje emailovú správu tak, aby ju mohli čítať len určení príjemcovia. Šifrovanie alebo zakrývanie emailov je proces, ktorého cieľom je zabrániť kyberzločincom – najmä zlodejom identity – získať cenné informácie, ktoré môžu použiť na získanie peňažného zisku alebo v konkurenčnom boji.

Ako funguje šifrovanie emailov?

Základné šifrovanie emailov zahŕňa výmenu šifrovacích kľúčov, ktoré sa generujú pomocou matematických algoritmov nazývaných jednosmerné funkcie. Každá kódovaná komunikácia používa spárovaný verejný kľúč, ktorý je dostupný komukoľvek na internete, a súkromný kľúč, ktorý pozná len príjemca. Tento typ systému šifrovania emailov sa nazýva infraštruktúra verejného kľúča alebo PKI.

V modeli PKI cesta zašifrovaného emailu zvyčajne prebieha takto:

  • Správa sa odošle pomocou verejného kľúča, ktorý transformuje jej obsah z čitateľného formátu alebo obyčajného textu, do zakódovaného formátu alebo šifrovaného textu.
  • Správa zostáva počas prenosu zo servera na server cez internet v šifrovanom texte.
  • Keď sa email dostane na miesto určenia, príjemca dešifruje zašifrovaný email späť na otvorený text pomocou jedinečného súkromného kľúča.

Počítač príjemcu použije súkromný kľúč na dešifrovanie správy, pokiaľ príjemca nemá službu šifrovania emailov na podnikovej úrovni. V takom prípade môže centrálny server po overení totožnosti príjemcu správu dešifrovať v jeho mene.

Šifrovanie emailov samo o sebe nezabráni zachyteniu správ škodlivými stranami. Bez súkromného kľúča sa však vaše údaje v ňom budú javiť ako zmätené a pre neoprávnenú osobu nečitateľné a tým pádom nepoužiteľné.

Súčasne môžete použiť viacero vrstiev šifrovania. Napríklad šifrovanie komunikačných kanálov, cez ktoré prúdi váš email, poskytne ešte lepšiu ochranu ako samotné šifrovanie emailu.

Dobrý popis spôsobov šifrovania si môžete prečítať v tomto edukatívnom článku Čo je šifrovanie?

Napriek potrebe zvýšenej bezpečnosti, veľa firiem šifrovanie emailov a počítačov nepoužíva. Buď kompetentní o tejto možnosti nevedia, alebo sa im zdá, že obsluha šifrovania pridáva náročnosť pre užívateľa. Preto sa uchyľujú k externým službám ako Threema, Signal, Viber a ďalšie. Toto však nie sú firemné nástroje. Ochrániť sa dajú aj existujúce komunikačné kanály.

V technológii Microsoft 365 to vyriešite veľmi elegantne a jednoducho.

Ako odosielať šifrované emaily v Microsoft 365?

Ak máte Microsoft 365, je používanie šifrovanej komunikácie pre užívateľa úplne jednoduché. Stačí mať správnu licenciu a Outlook email.

Stačí takto označiť správy v Outlooku, aby sa poslali zašifrované.

Ochrana emailov v počítači. Šifrovanie počítačov, diskov a súborov.

Pre ochranu emailu (aj ostatných súborov v počítači) v mieste úložiska, teda hlavne vo vašom počítači je v systéme Windows a Microsoft 365 k dispozícii šifrovanie disku BitLocker. Správne nastavenia všetkých systémov a počítačov, je spôsob ako zvýšiť ochranu dát a vašej spoločnosti.

Ochráňte svoje emaily a dáta šifrovaním!

Naši IT experti vám pomôžu s nastavením a zaškolením na šifrovanie emailov a počítačov vo vašej organizácii. Spojte sa s nami – Kontakt.