Ako si vybrať firemný notebook?

Ako si vybrať firemný notebook?

Na trhu je obrovské množstvo notebookov od rôznych výrobcov. Majú rôzne parametre aj rôzne ceny. Jeden stojí 250 Eur, niektoré stoja 800 Eur a niektoré aj viac ako 1600 Eur. Ako si vybrať ten správny? Podľa ceny, značky, parametrov či odporúčania známych? Najlepšie je nechať si poradiť od SANDINGu. :)

Office notebook
Firemný notebook.

Prečítajte si zoznam dôležitých parametrov pre firemný notebook podľa mojich odporúčaní.

Veľkosť displeja pre firemný notebook je vhodná približne 12 až 14 palcov. Samozrejme čím menší je displej, tým menší býva celkový rozmer aj váha. Väčšinou však cena stúpa opačne. Čím menší notebook, tým vyššia cena. Menšie displeje a rozmer odporúčam ľudom, ktorí notebook nepretržite prenášajú a pracujú často mimo kancelárie.

Váha notebooku pre mňa musí byť menšia ako 2kg, ideálne blížiaca sa k 1kg. Ľahšiu váhu na nosenie určite ocení každý.

Celkový rozmer je väčšinou určený predošlými dvoma parametrami. Veľkosťou displeja a jeho váhou. Čím menší rozmer displeja, tým menšia šírka a hĺbka. A váha často určuje jeho hrúbku. Čím ľahší notebook, tým býva aj tenší.

Výkon batérie v dnešnej dobe bez problémov očakávajte na úrovni 8-10 hodín práce. A to aj pri modeloch, ktoré sú ľahké a s malým rozmerom.

Pri výbere procesora osobne uprednostňujem Intel. Jedným z dôvodov je pre mňa aj jednoduché určenie jeho výkonu podľa názvu a čísla. V dnešnej dobe pre mňa musí mať notebook procesor Intel i5 alebo výkonnejší Intel i7. Do i3 a slabších procesorov by som neinvestoval, resp. len v špecifických prípadoch.

Veľkosť operačnej pamäte odporúčam 16GB. Za minimum považujem 8GB.

Pri pevnom disku treba mať na zreteli nasledovné. Pre pracovné účely väčšinou postačuje veľkosť disku okolo 200GB. Jasným favoritom je SSD disk, ktorý dodá ohromnú rýchlosť načítania a zápisu súborov. Štart systémov s týmto typom disku je oproti bežným diskom neporovnateľne rýchlejší. Ďalšia výhoda SSD disku je to, že je bezhlučný, takže si váš notebook bude väčšinou len jemne pofukovať ventilátorom ak bude pracovať na vyššom výkone alebo bude úplne tichý. To ocení nejeden partner/ka pri vašej práci večer alebo v noci.

Keďže vyberáme firemný notebook, odporúčaný operačný systém je aktuálne Microsoft Windows 10 vo verzii Pro alebo Enterprise – určenej pre firemné použitie. Home verziu zásadne neodporúčam pre firmy, aj keď sa s ňou často vo firmách stretávam, pretože nákup robia nekompetentne. Notebook s Windows 10 Home je neskôr nemožné spravovať na firemnej úrovni a treba ich vymeniť – dokúpením licencie.

Notebook by mal mať deklarované určenie pre firemné prostredie. Bezpodmienečným parametrom pri mojom výbere je záruka na 3 roky. Okrem 3 ročnej záruky uprednostňujem značky, ktoré majú miestny kvalitný servis, ktorý v prípade poruchy zaručuje rýchlu výmenu pokazeného komponentu, často aj na mieste u zákazníka na druhý deň. Určite neodporúčam značky, ktoré nemajú servis na Slovensku a zariadenia sa posielajú na servis kuriérom.

Notebook pre firemné prostredie väčšinou znamená možnosť jednoducho ho napojiť na ďalšie zariadenia v kancelárii. To sa robí cez dokovacie zariadenie alebo replikátory. V ideálnom prípade notebook po príchode do kancelárie len položíte do dokovacej stanice a všetko dôležité sa napojí už samo. Žiaden boj s káblami. Pripojená je veľká desktop klávesnica a myš, monitor alebo lepšie hneď 2 monitory, káblové sieťové pripojenie, zvukové zariadenia-reproduktory, slúchadlá s mikrofónom a kamera na videokonferencie, prípadne ďalšie USB zariadenia.

V dnešnej dobe je už rozšíreným štandardom prezentovanie pomocou bezdrôtových technológií. Napríklad Miracast alebo Intel WiDi. Ak je pre vás tento parameter dôležitý, treba vybrať notebook, ktorý má tieto funkcie.

Ak je pre vás dôležitá mobilita a nepretržitý prístup k internetu, treba si vybrať model, ktorý obsahuje modul bezdrôtového pripojenia pomocou 3G alebo 4G siete. Do týchto notebookov si zapojíte dátovú SIM kartu a už sa nemusíte stresovať s nespoľahlivými WiFi sieťami v hoteloch a kaviarňach.

Farba a materiál? Samozrejme pekná farba a pevný materiál. Pri business notebookoch je to strieborná, čierna alebo niekedy aj luxusnejšie farby ako je zlatistá. Väčšina kvalitných notebookov určených pre podnikateľov má už kvalitné a odolné plasty alebo ušľachtilejšie materiály.

Firemný notebook určený pre top manažéra alebo výkonného pracovníka? Tento parameter určuje, či sa budeme pri výbere zaoberať viac optimálnou cenou alebo sa necháme uniesť do vyššej cenovej kategórie. Vyššia cenová kategória zabezpečuje vo väčšine prípadov zlepšenie (za príplatok) každého parametra o nejaký kúsok k lepšiemu.

V dnešnej dobe, teda v roku 2019, je primeraná cena za notebook pre bežného pracovníka v rozpätí 400-800 Eur, pre vyššiu pozíciu 800-1200 Eur. Cena notebooku pre náročných sa stále drží na úrovni  1400-1800 Eur.

Ak si chcete zadovážiť príslušenstvo aj do kancelárie, rátajte s navýšením o ďalších 200-500 Eur.

Zdá sa vám to komplikované?

Nechajte si poradiť od našich expertov! Viac info tu.

Čo teda používam ja?

HP EliteBook Revolve 810

Už viac ako 3 roky používam notebook HP EliteBook 810 revolve. Procesor i7 2.6GHz, 8GB RAM, SSD disk 256GB, 11,6“ dotykový otočný displej, 4G LTE modul s Orange dátovým programom, Intel WiDi bezdrôtový prenos pri prezentáciách, podporuje bezdrôtové siete vrátane 802.11N v pásme 2,4 GHz aj 5 GHz. Windows 10 Pro, 3 ročná záruka, váha 1.4kg. Super ľahký a prenosný adaptér 35W. Bluetooth bezdrôtovú traveler myš.

V kancelárii mám dokovaciu stanicu. Cez ňu mám napojené všetky zariadenia. Štart práce znamená len položenie notebooku do stanice a stlačenie tlačítka. Na dokovaciu stanicu mám napojené dva bežné HP LCD monitory 20“ LA-2006x zavesené na konzole, stereo reproduktory, bezdrôtovú desktopovú myš pre kvalitné uchopenie, pohodlnú desktopovú klávesnicu pre ergonomické písanie, slúchadlá Jabra s mikrofónom pre telekonferencie, ktoré dopĺňa Microsoft kamera.

V zasadacej miestnosti používame zavesený LCD HD televízor s možnosťou pripojenia sa káblom cez HDMI alebo bezdrôtovo cez Intel WiDi.

V kancelárii je veľmi dôležitý ergonomický parameter aj výška pracovného stola vzhľadom na vašu postavu. O tom viac v inom článku.

Moje odporúčanie na značky a modely sú :

Základný pracovný notebook: HP ProBook 4xx, HP ProBook 6xx, Lenovo xxx

Pracovný notebook: HP EliteBook 8xx

Top notebook: HP Spectre x360, HP Elite x2

Všetky ceny v článku sú bez DPH.

Share this post